Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Čo robiť, keď sa váš zlatý anjelik zrazu zmení na zúrivca?

12.09.2012 Eva Hrdinová

Kope, vrieska, zúri, ak mu nevyhoviete v hračkárstve? Alebo spustí hrôzostrašný nárek len tak z ničoho nič? Hanbíte sa, že máte nevychované dieťa?

Obdobie vzdoru je náročné, no dá sa zvládnuť. Obdobie vzdoru je náročné, no dá sa zvládnuť.

Hádže sa o zem, dupe, vrieska?  Nekúpite mu lízanku a hodí sa o zem?  Ak pátrate, čo sa asi deje, odpoveď môže byť: je tu tzv. obdobie vzdoru. Prichádza medzi druhým a tretím rokom života. Niektoré deti chytá aj v staršom veku. Dieťa zrazu s ničím nesúhlasí, na všetko má svoju odpoveď, všetko chce urobiť samo, neznáša, ak s ním nesúhlasíte. Je to naozaj náročné obdobie aj pre rodiča. Vyžaduje si to absolútnu dávku trpezlivosti, aby ste pochopili, čo sa to s tým vaším zlatým anjelikom zarazu stalo.

Učí sa hovoriť nie

Tento čas je však pre dieťa veľmi dôležitý. Tým, že sa učí hovoriť NIE, si buduje časť svojej osobnosti. Súčasťou tohto obdobia sú aj záchvaty zlosti. V žiadnom prípade to však neznamená dovoliť mu všetko, mohli by ste si vychovať malého tyrana. Dieťaťu treba nastaviť určité hranice a trvať na nich.

Čo robiť, keď ho to chytí?

Určite ste už zažili situáciu, keď vás vaše dieťa neuveriteľne vytočilo. Napríklad treskne tanier s kašou o zem a kričí, že nie je hladné. Každý to rieši inak, často padne aj facka, možno ho zavriete do izby a zavrieskate, nech vám nechodí na oči. Zle-nedobre, tvrdí uznávaná detská psychologička Jiřina Prekopová: „Miesto poriadneho výprasku treba dieťa pevne chytiť, a tak mu dať fyzicky pocítiť, čo sa v nás odohráva. Rozhodne nejde o nejaké mechanické zovretia v náručí tak dlho, až ochabne. Dieťa musí vedieť, že aj mama sa hnevá. Ide o to oznámiť mu: Mám ťa rada takého, aký si, ale keď sa správaš takto, bolí ma to a chcem, aby si to vedel. Hnevá ma, keď ma nepočúvaš,“ hovorí odborníčka.

Keď je dieťa v zúrivom tranze

POZOR: Vtedy naozaj nie je schopné sa kontrolovať. Keď začne kričať, pobehovať, búchať hlavou do vecí okolo, treba dodržať niekoľko zásad.

1. Neskúšajte mu niečo vysvetľovať, prekričať ho alebo sa na neho hnevať. Počas záchvatu zlosti je malý človiečik celkom bez seba a nevníma vás. Ak na neho budete kričať vo chvíľach, keď nie je na príjme, vydesí sa.
2. Dajte pozor na to, aby si neublížilo alebo nezranilo niekoho ďalšieho. Keď zmodrie od revu, to mu neublíži, nebezpečnejšie pre neho je, keď pobehuje, búcha a kope do vecí okolo seba, prenáša rôzne predmety.
3. Keď ho chcete upokojiť alebo ochrániť pred zranením, posaďte si ho na kolená a pevne ho pridržte alebo si k nemu kľaknite a objímte ho. Ako záchvat postupne odznieva, uvedomuje si vašu blízkosť a bezpečie vášho objatia.

Ako sa vyhnúť záchvatom

Ak zistíte, že sa váš potomok začína odúvať alebo trucovať, skúste niečo z tohto:
■ Zamerajte jeho pozornosť na nejakú novú činnosť alebo hračku.
■ Skúste ho prípadne niečím rozosmiať, pošteklite ho.
■ Začnite likvidovať negatívne emócie zhadzovaním kociek, krájaním plastelíny, zatĺkaním klincov.
■ Pomáha aj boxovanie do lopty, maľovanie divokých obrázkov, trhanie novín, hádzanie lopty do odpadkového koša.
■ Doprajte mu čo najviac pohybu, aby sa zbavilo prebytočnej energie.

Dôležité: Neustupujte mu!

Nedajte sa však zmanipulovať v tom, čo záchvat vyvolalo, nekúpte mu hračku alebo čokoládu, kvôli ktorej tak vyvádzalo. Buďte však na dieťa dobrí a láskaví. Pokračujte v normálnej činnosti. Keď sa všetko upokojí, skúste zistiť, čo záchvat zapríčinilo, aby ste sa tomu mohli nabudúce vyhnúť.

Triky na upokojenie

✷ Prelievajte vodu. Rýpte sa v piesku. Toto zaberie vždy! Deti napríklad veľmi rady prelievajú vodu a niečo čistia v kúpeľni.
✷ Kotúľajte guľôčky. Opakovaná činnosť, ako kotúľanie gulôčok alebo mačkanie gumových zvukových hračiek, dáva deťom pocit uspokojenia.
✷ Skladajte puzzle

Tlačiť Diskusia