Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Poklesnutá krása: Nevešajte hlavu, dá sa to zdvihnúť!

15.09.2012 Lucia Skladanová

Príťažlivosť zemská môže za to, že príťažlivosť ženská vädne a klesá k zemi. Dnes sa s tým však dá vybabrať a kráčať s prsiami hrdo vztýčenými!

Na poklesnuté prsia existuje hneď niekoľko receptov. Na poklesnuté prsia existuje hneď niekoľko receptov.

Keď stojím pred zrkadlom, neraz si spomeniem na scénu z filmu Charlieho anjeli, kde Cameron Diaz spolu s akčnými kolegyňami bláznivo nakupuje, v kabínke skúša jedny šaty za druhými a pri tom si všimne, že koža na rukách jej už trocha ovísa a prsia tiež nechcú stáť v pozore ako kedysi. Nadvihne si ich a povie: „Dvadsať.“ Pustí a skonštatuje: „Tridsať.“ Zopakuje to niekoľkokrát, mračí sa pritom, no nakoniec sa usmeje. Je jej jasné, že zemská príťažlivosť vplýva na naše telá a veľa s tým nenarobí, ani keď pracuje v Hollywoode. Veľa nie, ale niečo sa predsa len dá. A nie je toho zasa tak málo.

Dvojité pé

Základom je prevencia. A tou je, keď chceme zabrániť predčasnému vädnutiu prsníkov, vhodná podprsenka. Časy, keď sme si väčšie košíčky vypchávali ponožkami, aby sme si vyplnili dekolt, alebo sme sa naopak prsia, ktoré poriadne „napučali“, snažili natlačiť do menšej podprsenky, sú minulosťou ako ľadová doba. Múdra madam vie, že pre svoje prsia urobí najlepšie, ak ich bude nosiť v dokonale padnúcej podprsenke. Čím väčšie prsia, tým širšie ramienka by mala mať, aby ich udržala a zbytočne sa neťahali k zemi. Nechceme vás zaťažovať už miliónkrát napísanými faktami o tom, že pokožka na prsiach je najjemnejšia na celom tele, no pritom je namáhaná jedna radosť: musí držať naše ženské ozdoby, ľahko reaguje na hormonálne zmeny, slnečné lúče, výkyvy hmotnosti, zmeny stavu tehotná/netehotná, a niekedy sa zdá, že reaguje aj na zmeny stavu hladiny Dunaja. Preto si zaslúži výnimočnú starostlivosť. Metóda starých mám, striedanie studenej a teplej sprchy, je síce osvedčená a fungujúca, ale nie je to nič príjemné. Oveľa príjemnejšia je masáž krémom alebo olejom, určeným presne na tieto hrdé a citlivé partie tela. Pekne sa pohladiť a zároveň oddialiť starnutie kože. Paráda, nie?! Odolávať zemskej príťažlivosti pomáhajú aj cviky na posilnenie prsného svalstva. Buďme však k sebe úprimné, na pravidelné a účinné aktivity tohto druhu často nemáme čas, chuť, náladu, energiu... A navyše, pokožku neposilníme, nech cvičíme akokoľvek.

Stroje, pomáhajte!

Ľahká pomoc, stále z kategórie prevencie, je navštíviť dobrú beauty kliniku, kde koži prinavrátia pevnosť účinné prístroje a kokteily. „Mierne poklesnutý tonus kože napraví fotoomladenie,“ hovorí MUDr. Zuzana Lukáčová. „Táto metóda je vhodná aj vtedy, keď má koža v dekolte a na prsiach nepekné pigmentácie, rozšírené cievky alebo drobné vrásky. Najvhodnejší čas na zákrok je na jeseň a v zime. Ošetrenú oblasť treba chrániť pred slnečným žiarením. Dá použiť aj frakčný laser, ktorý výborne funguje aj vtedy, ak je tonus pokožky pŕs poklesnutý výraznejšie.“
Postaviť prsia do pozoru, dodať im vlahu, tvar a hrdosť dokáže mezoterapia. „Dá sa robiť kokteilom vitamínov s minerálmi a nezosieťovanou kyselinou hyalurónovou, so zosieťovanou kyselinou hyalurónovou alebo s vlastnou plazmou. Po zákroku je koža výrazne hydratovaná, vypnutá, bez vrások a šťavnatá,“ usmieva sa lekárka. Absolútne nebolestivým riešením poklesnutej krásy je rádiofrekvencia. Ponaťahované elastické vlákna v koži sa zmrštia a zároveň sa naštartuje tvorba nových elastických kolagénových vlákien. „Zákrok sa dá robiť v každom ročnom období. Aj tak by sme nemali zabúdať, že dôležitou antiagingovou starostlivosťou je ochrana kože pred slnečným žiarením,“ dopĺňa lekárka.

Iné hormóny

S pribúdajúcimi skúsenosťami (no dobre, tak aj rokmi) nám pomaličky, ale isto ubúdajú ženské hormóny. No keďže je príroda múdra a v portfóliu má riešenie na každý problém, je to v suchu. Ženský estrogén sa dá pekne-krásne nahradiť fytoestrogénom. Prírodným hormónom, ktorý sa nachádza v rôznych rastlinách. Jeho blahodarné, dalo by sa povedať až zázračné, účinky na zdravie sa opakovane preukázali. Fytoestrogény sú schopné znížiť riziko vzniku rakoviny prsníkov, chránia pred cievnymi chorobami, znižujú cholesterol a – teraz sa dostávame opäť k našej téme – dokážu stimulovať estrogénové receptory v prsiach. Prsná žľaza začne opäť rásť a prsia sa čo? Zväčšia. Samozrejme, len na geneticky danú veľkosť. Zároveň sa aj vzpružia, a to je presne to, čo chceme. Fytoestrogény sú v rozličných rastlinách a koncentráciách, v našich končinách najmä v sóji a ľane. No aby sme sa zasa kvôli prsiam nepremenili na sliepky, čo na raňajky, obed aj večeru zobkajú semienka, aby mali krajšie prsia – radšej sa na fytoestrogény opýtajte v lekárni. Farmaceutické firmy vyrábajú mnoho produktov na ich báze aj so špeciálnym zameraním na prsníky.

Nikdy nie je tak zle...

Sú situácie, keď sú prsia v takom stave, že nijaká zo spomínaných metód (už) nepomôže. „Poklesnutie pŕs môže byť spôsobené ochabnutím kože, ochabnutím prsného tkaniva, ale nie vždy to súvisí iba s vekom. Môže to byť aj genetická záležitosť. Neraz ich také majú aj mladé dievčatá, ktoré nerodili ani nedojčili a nemali ani veľké výkyvy hmotnosti,“ hovorí plastický chirurg MUDr. Dušan Červeň „Ochabnuto môžu pôsobiť aj pevné prsia, ak je dvorec umiestnený nižšie. Vyzerá to, akoby sa prsia pozerali na topánky.“
Nie je to len o zube času, ktorý sa zahryzol do tela a do sebavedomia. Aj tento skúsený lekár nám potvrdil, že poklesnuté prsia môžu znižovať kvalitu života, dokonca zapríčiňovať bolesti. Možno vás chrbát bolieva práve preto, že sa spolu s prsníkmi nižšie posunulo aj ťažisko tela. A prečo by ste sa už nikdy nemali vyzliecť do plaviek (pobehnutie za autobusom radšej ani nespomíname)? Lebo nech robíte, čo robíte, prsia vám z nich pretekajú horomdolom? Nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť lepšie. Možno je skutočne čas zdvihnúť si sebavedomie, prsia, no hlavne kvalitu života. Ešte ho máme pred sebou pekný kusisko na to, aby sme sa obmedzovali pre prsníky.

Zdvihnutie nie je zväčšenie

Neľakajte sa, máme všetkých päť pokope a neposielame vás na zväčšenie prsníkov. Problém s poklesnutím rieši ich pozdvihnutie, odborne nazývané mastopexia. Je to úplne iný chirurgický zákrok ako vkladanie implantátov. Hoci ani tento poisťovne zvyčajne nepreplácajú.„Modelovanie prsníkov sa dá vo výnimočných prípadoch robiť v lokálnej anestézii. Zvyčajne ženám prekážajú väčšie a ochabnutejšie prsia, čo si vyžaduje zákrok v celkovej anestézii a operácii predchádzajú všetky predoperačné vyšetrenia,“ vysvetľuje MUDr. Červeň. „Je to operácia diametrálne odlišná od zväčšovania prsníkov. Na koži sa síce reže oveľa viac, ale nezasahuje sa do svalov, preto je menej bolestivá. Podľa toho, do akej miery sú prsia ochabnuté, sa odstráni nadbytočná koža okolo dvorcov, môže sa aj zvisle od dvorca a dole pod prsníkom.“Po operácii netreba prežiť týždne v pevnom korzete, obväzy idú dole už na druhý deň. A prsia budú zasa o niečo vyššie. „Neraz sa pacientka po operácii rozplakala od dojatia a vyhlásila, že ich má krajšie ako v šestnástich. Koža bude ďalej svojím tempom starnúť a prsná žľaza sa bude zmenšovať. Nedá sa rátať s tým, že po zdvihnutí prsia nikdy neklesnú. No ak sa operácia urobí dobre, výsledný efekt je dlhodobý,“ hodnotí plastický chirurg.

Výhoda pre x-ročné

A čo jazva? Bez nej to, žiaľ, nejde. Žena musí zvážiť, či jej výsledný benefit stojí za tie jazvičky. Medicína napreduje aj v tejto oblasti, stehy sú optimálne a už ich netreba ani vyberať, ale jazvy ostávajú. „Čím je koža staršia a jemnejšia, tým menej sú viditeľné. Na pevnej hrubšej mladej koži sú výraznejšie,“ hovorí MUDr. Červeň. A my mu za túto dobrú správu srdečne ďakujeme. Spravodlivosť existuje! Aj oslabená koža má svoje výhody. Takže čo nám to ešte klesá a dobrý chirurg si s tým poradí? Viečka? Tvár? Brada? Brucho? Koža na rukách? Na vnútorných stehnách? Áno, áno, všetko sa dá. Ale zasa, všetko ani mať nemusíme.

Tlačiť Diskusia (2)
NEPREHLIADNITE