Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Chrípka alebo prechladnutie? Kedy treba vyhľadať lekára?

15.10.2012 Nový Čas

Chladnejšie počasie je živnou pôdou pre ochorenia. Mnohí iste nevedia, či sú bolesť hlavy, hrdla či teplota len prechladnutie, alebo už vážnejšia chrípka.

Vysoká horúčka je spravidla príznakom chrípky a nie len ľahkého prechladnutia. Vysoká horúčka je spravidla príznakom chrípky a nie len ľahkého prechladnutia.

Nový Čas vám poradí, kedy stačia na boj s chorobou teplý čaj a posteľ a kedy už nastal čas zájsť po pomoc k lekárovi.

Smrkáte a kýchate a nie ste si istí, či je to len bežné prechladnutie, alebo vážnejšia chrípka? Mnoho ľudí si mýli chrípku so silným prechladnutím, avšak chrípka je vážnejšie ochorenie a jej priebeh môže byť komplikovaný napr. zápalom prínosových dutín, zápalom stredného ucha, prípadne zápalom pľúc a priedušiek, povedala Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva.

Ako dodala, riziková je najmä pre starších ľudí nad 60 rokov, osoby s poruchami imunity a pre ľudí s ochoreniami srdca, pľúc a obličiek. Chrípka má rýchly nástup a vyznačuje sa vysokými horúčkami až 38 ºC. Naproti tomu prechladnutie je obmedzené na horné dýchacie cesty. Nevzniká náhle z plného zdravia triaškou, vysokou teplotou a bolesťami kĺbov a svalov, vysvetlila Merková.

Príznaky

Chrípka

- horúčka (teplota viac ako 38 ºC), aspoň jeden respiračný príznak (kašeľ, bolesť hrdla, nádcha), aspoň jeden celkový príznak (bolesť hlavy, svalov, bolesť kĺbov, zimnica)

Prechladnutie

- nádcha, kýchanie, slzenie očí, podráždené hrdlo, prípadne mierne zvýšená teplota

- chýbajú vysoká teplota, triaška, bolesti kĺbov a svalov

Čo robiť pri prechladnutí

Martina Merková, Úrad verejného zdravotníctva

Ľahké príznaky

- Pokiaľ má prechladnutá osoba ľahké príznaky ochorenia, stačí zdržiavať sa pár dní v domácom prostredí, piť veľa teplého čaju, minerálky, prípadne užívať voľne dostupné lieky.

Ťažšie príznaky

- Pokiaľ ochorenie trvá dlhšie ako tri dni, telesná teplota sa zvyšuje a klinický stav sa zhoršuje, odporúča sa kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý zabezpečí ďalší postup na základe klinického stavu a podľa toho, či ide o vírusovú, alebo bakteriálnu infekciu, rozhodne o ďalšej liečbe.

Nedajte chorobe šancu

Prechladnutiu možno predchádzať udržiavaním sa v dobrej fyzickej kondícii, a to najmä správnou životosprávou, dostatočným pohybom na čerstvom vzduchu, konzumáciou ovocia a zeleniny, vyhýbaním sa kontaktu s osobami, ktoré kašlú a kýchajú.

Tlačiť Diskusia
Vianočné inšpirácie
Vianočné inšpirácie
NEPREHLIADNITE