Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet.sk prejdi na

Vyčítajte choroby z rúk, vlasov a pokožky: Čo prezradia?

02.11.2012 Eva Hrdinová

Čo vlastne prezradia naše ruky, vlasy a pokožka? Keď sa im človek lepšie prizrie, môže z nich včas vyčítať a rozoznať prvé signály choroby.

Ak spozorujete zmenu na pokožke, vyhľadajte lekára. Ak spozorujete zmenu na pokožke, vyhľadajte lekára.

A o tom, aké dôležité je zachytiť ochorenie v ranom štádiu, niet pochýb. Často nám to dokonca zachráni život. Pripravili sme pre vás najčastejšie vonkajšie príznaky, ktoré vám pomôžu zistiť, čo vám je. A, samozrejme, mali by vás nasmerovať na vyšetrenie k lekárovi.

Ruky & nechty

Zhrubnutie na prstových kĺboch

Často to naznačuje zápal, ktorý je zase signálom reumatického ochorenia. Pri každom reumatickom ochorení kĺbov odborníci odporúčajú zásaditú stravu s množstvom ovocia a zeleniny.

Bledé ruky

Ak sa blíži tón farby ruky až jemne do modra, môže to naznačovať zníženie výkonu srdca. Poukazuje to totiž na to, že čerstvá krv bohatá na kyslík v rukách chýba. Určite navštívte lekára.

Preliačené nechty

Len čo sa lôžko nechta začne preliačovať, je za tým zväčša nedostatok železa. Bohatým zdrojom tohto minerálu je petržlen a červená repa.

Dobre vedieť

Mnoho ľudí si myslí, že fľaky na nechtoch sú zo zlej stravy. To nie je pravda. Vznikajú poraneniami – napríklad pri manikúre.
Tip: Nechajte nechty vyrásť a pri ďalšej manikúre si dávajte lepší pozor.

Lámavé nechty

Koho tento problém trápi neustále a pritom dennodenne nepracuje s agresívnymi čistiacimi prostriedkami, môže trpieť cukrovkou, neurodermatitídou alebo psoriázou.
Tip: Vyčkajte 4 týždne, pričom sa počas tejto doby o svoje nechty dobre starajte. Pri práci doma alebo v záhradke majte vždy rukavice, nechtom často kúpeľ v olivovom oleji. Ak sa stav nezlepší, mali by ste pre istotu radšej vyhľadať internistu.

Pokožka

Suchá pokožka

Ak je pokožka popukaná a šupinatá, môže za tým byť znížená činnosť štítnej žľazy. Nechajte si hodnoty prekontrolovať u lekára. Existujú na to lieky. Inak platí: vyhýbajte sa dlhému sprchovaniu a na starostlivosť o suchú pleť používajte medicínske výrobky s obsahom výživných olejov a ďalších hydratujúcich látok.

Poranená pokožka

Ak sa vám tvoria ranky alebo vám vráskavie koža pod prsiami, na vnútornej strane stehien alebo na zadku, môže to znamenať cukrovku. Nedostatok inzulínu spôsobuje, že ním bunky nie sú dostatočne zásobené, a preto sú zle prekrvené. A to robí kožu obzvlášť zraniteľnou.

Začervenanie

Ak koža reaguje na UV žiarenie svrbením a začervenaním, každý hneď myslí na alergiu na slnko. Môže byť, ale nemusí. Môže za tým byť aj reuma mäkkých tkanív, to však už musí diagnostikovať lekár.

Rakovina kože

Ak objavíte na svojej pokožke nenápadný sklovitý, ružový alebo bezfarebný uzlík, mali by ste zájsť k dermatológovi. Tak totiž začína bazalióm – najčastejší druh rakoviny kože. To isté platí aj pre materské znamienko alebo fľak, ktorý sa zrazu nejako zmenil.

Pehy

Ak ste ich mali odjakživa, tak je všetko v poriadku. Avšak ak sa vyskytnú zrazu, prípadne ich sprevádza únava a závraty, mali by ste zbystriť pozornosť. Za týmito symptómami môže byť ochorenie kôry nadobličiek. Dôvodom je nedostatok kortizolu, ktorý môže byť spôsobený akútnou infekciou po nejakom poranení, alebo vysokou stratou soli. Tu treba neodkladne vyhľadať lekára.

Vlasy

Lámavé

Suché a tenké vlasy v lete môžu byť dôsledkom slnečného žiarenia, v zime, naopak, mrazivého počasia. Špeciálne produkty a pokrývky hlavy vaše vlasy pred týmito vonkajšími vplyvmi ochránia. No lámavé vlasy môžu tiež znamenať zmenu hladiny hormónov v tele. Keď je produkcia hormónov narušená, zmenia sa aj vlastnosti a rast pramienkov. Obzvlášť ženy pred a po menopauze by si mali dať zmerať hladinu hormónov.

Suché

V kombinácii s lupinami, respektíve suchou kožou a svrbením pokožky hlavy sú dôvodom na návštevu lekára. Môže byť za tým psoriáza. Pri umývaní hlavy si dávajte pozor na dôkladné vymytie šampónu. Zvyšky šampónu totiž vysúšajú končeky vlasov, dôsledkom je potom ich štiepenie.

Vypadávanie

Veľa žien ním trpí po narodení dieťaťa. Takisto aj po vysadení antikoncepčných tabletiek alebo v menopauze môžu začať vlasy rednúť, pretože v tele nastávajú hormonálne zmeny. Vo väčšine prípadov sa rast vlasov potom reguluje sám, hneď ako sa hladina hormónov dostane do normy. Vypadávanie však môže signalizovať aj vážnejšie zdravotné komplikácie ako poruchy štítnej žľazy, obličiek, skrytý zápal v tele.

Dobre vedieť

Aj intenzívne kefovanie, česanie a fénovanie horúcim vzduchom vlasy stále oslabuje a sú z toho rozštiepené. Preto si niekedy dajte pauzu. Keď máte dlhé vlasy, mali by ste zabudnúť na veľmi pevné gumičky. Inak sa vám časom tiež polámu.

PORADNE: zdravie (1) , Zdravie (1) , chudnutie s forskolinom (4) , Zdravie (1) , Aký bude rok 2014? (6)
Tlačiť Diskusia (1)
NEPREHLIADNITE